Historie zimního stadionu

Zimní stadion je součástí navrhovaného sportovního komplexu Městské sportovní centrum v Ledči nad Sázavou. Městské sportovní centrum zahrnuje dvě části

realizovanou 1. etapu Sportovní centrum - ledová plocha

  • krytý zimní stadion - ledovou plochu s odpovídajícím zázemím, do něhož patří technologie, šatny, tribuna, prostory pro provoz a občerstvení, hygienické zázemí, chlazení, garáž a sklady,

a připravovanou 2. etapu Sportovní centrum - přístavba plaveckého bazénu a relaxačního centra

  • krytý bazén s rehabilitačním centrem a posilovnou - má být spojen se zimním stadionem společnou vstupní halou    s recepcí, restaurací a sociálním zázemím. Krytá hala plaveckého bazénu zahrnuje nerezový bazén se 4 plaveckými drahami, vodní atrakce v bazénu, vodní skluzavku, dětský bazének, saunu, koutek pro děti a tělocvičnu. Součástí jsou bezbariérové přístupy do haly i bazénu. Pamatováno je na venkovní dětské hřiště, parkovací plochy a zeleň.

První plány a úvahy o stavbě zimního stadionu se objevily v roce 2003. Na této myšlence se začalo intenzivně pracovat. V roce 2004 bylo v návrhu státního rozpočtu pro rok 2004 schváleno na výstavbu akce "Městské sportovní centrum Ledeč nad Sázavou" 23 miliónů Kč. Město se zavázalo dofinancovat 12 miliónů Kč úvěrem. Starosta města Stanislav Vrba a místostarosta Jaroslav Doležal osobně návštívili obdobné projekty. Byla vybrána a schválena zastupitelstvem projekční společnost ARCHITEP, s. r. o. Hradec Králové. Generálním dodavatelem byla vybrána stavební společnost Atos, s. r. o. Ledeč nad Sázavou.

28. května 2004 hokejový reprezentant Josef Vašíček a zástupci města slavnostně poklepali hokejkou na základní kámen zimního stadionu a 18. června 2004 byla výstavba zimního stadionu zahájena. Zimní stadion byl postaven            v lokalitě bývalého zahradnictví pod vlakovým nádražím nedaleko od školních budov a centra města. Konstrukci haly tvoří ocelový skelet s opláštěním stěn z metalických panelů tvořených ocelovými profily s tepelnou izolací v kombinaci se zděným pláštěm. Střecha je sestavena z ocelových panelů povrchovou metalickou úpravou a s tepelnou izolací. Vnitřní dispozice je rozčleněna příčnými stěnami a lehkými zděnými příčkami. V přízemí na severní straně budovy pod tribunou je vybudováno šest šaten s vlastními WC, umývárnami a plynová kotelna. Naproti na jižní straně směrem k řece je v přízemí technologické zázemí pro strojovnu chlazení, rolbu, trafostanici, elektrorozvodnu a sklady. Koncem roku 2004 k 31. 12. byl zimní stadion dokončen. Celkové náklady na výstavu zimního stadionu činily 44,5 milionů Kč. 

22. ledna 2005 byl zimní stadion slavnostně otevřen. Zahajovací buly bylo vhozeno mezi hokejky Jaroslava Holíka a Josefa Vašíčka. Na zimním stadionu poprvé proběhlo bezplatné veřejné bruslení a všichni si mohli prohlédnout prostory zimního stadionu. Slavnostní otevření vyvrcholilo ohňostrojem ze šeptouchovských skal. 

Za provozu zimního stadionu pokračovalo dovybavování šaten a střídaček. V roce 2005 se podařilo získat další prostředky z rozpočtového výboru poslanecké sněmovny a z rozpočtu města na dokončení výstavby první části Městského sportovního centra. V okolí zimního stadionu byly dokončeny venkovní práce zahrnující parkovací místa, příjezdovou komunikaci, výstavbu veřejného osvětlení a terénní úpravy. Dále byla dokončena tribuna pro diváky.

První jarní sezona roku 2005 byla ve znamení zápasů hokejových hobby družstev ledečských - S+K+K, Atos, Kovofiniš, Motorkáři, staří páni, Galatek, Sudex, EST, Ralco, Intex, Kola, Hart - a z okolních obcí z Bohumilic, Číhoště, Hněvkovic, Kožlí, Prosíček, Hradce a Tomic. Led patříl i veřejnému bruslení a hokejovému týmu HC Ledeč "A". První mistrovské utkání okresního přeboru proběhlo 29. ledna  2005, kdy na ledě přivítal HC Ledeč "A" tým HC Počátky. Utkání skončilo vítězstvím domácích 9:2. 

První úplná sezona zimního stadionu 2005/2006 začala v polovině října 2005 a skončila k poslednímu dubnu 2006. Vzájemně byly sladěny hodiny veřejného bruslení, pravidelné tréninky a zápasy oddílů ledního hokeje i zápasy družstev v soutěži Hobby liga. V dopoledních hodinách od 8 - 14 hodin je zimní stadion k dispozici školám. Zimní stadion slouží i k pravidelným tréninkům mladých krasobruslařek oddílu HC Ledeč nad Sázavou. Každoročně pořádá S+K+K Ledeč n. Sáz. hokejový turnaj O putovní pohár SKK, který je svojí kvalitní úrovní vždy zpestřením pro ledečské hokejové diváky. Na závěr každé bruslařské sezony se konají karnevaly na ledě s vyhodnocením soutěže o nejkrásnější masku.

Zimní stadion je od počátku domovem pro hokejový klub HC Ledeč nad Sázavou. V roce 2005 se vrátil HC na vlastní led a odehrál zde zbytek sezony za vynikající podpory domácích diváků. Největšího úspěchu dosáhlo mužstvo v sezoně 2008 - 2009, kdy se hráči HC Ledeč nad Sázavou stali vítězi okresního přeboru. V nadcházejících letech byla obnovena práce s mládeží a snaha o návrat k výkonnostnímu hokeji. Na zimním stadionu probíhají pravidelné tréninky družstev od nejmladších až po veterány - hokejová přípravka, elévové, veteráni a A mužstvo. Práce s mladými hokejisty už přináší výsledky. Velký úspěch má v turnajích přípravka, která sklízí úspěchy nejen na domácím ledě. Od sezony 2009/2010 se oddíl rozrostl o mladé krasobruslařky, které svými výbornými výkony získávají medaile pro HC Ledeč.

Od roku 2008 je generálním sponzorem ledečského zimního stadionu společnost Atos, spol. s r. o. Ledeč nad Sázavou a zimní stadion byl pojmenován ATOS arénou.

V červenci 2008 byla zpracována dokumentace pro stavební řízení akce "Sportovní centrum - přístavba plaveckého bazénu a relaxačního centra". Opět ji vyprojektovala hradecká společnost ARCHITEP, s. r. o. Hradec Králové. Celkové rozpočtové náklady akce přesahují částku 80 milionů Kč, proto je nutné hledat možnosti financování z fondů EU. Bohužel první žádost o poskytnutí dotace podaná na podzim roku 2008 nebyla úspěšná.

Pohled na "Sportovní centrum - přístavba plaveckého stadionu a relaxačního centra" 

 

 

ledec_foot.png